Wróć do artykułów

Jak zrobić rabatę kwiatową przed domem? Poradnik architekta zieleni

Przeczytasz w 8 min
Udostępnij

Rośliny przed domem to niezbędny element każdego ogrodu. Marzysz o kwiatach, które będą prezentować się pięknie o każdej porze roku? Podpowiadamy, jak zrobić rabatę kwiatową! Z naszymi poradami poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik!

Spis treści:

  1. Rabaty kwiatowe przed domem – poznaj ich rodzaje 
  2. Rabata kwiatowa przed domem – jakie rośliny wybrać?
  3. Jak zrobić rabatę kwiatową?
  4. Aranżacja rabaty kwiatowej – nasze propozycje

Jak zrobić rabatę kwiatową przed domem? Pierwszy krok to wybór rodzaju rabaty i odpowiedniego miejsca, kształtu i rozmiaru Twojego kwiatowego zakątka. Równie ważny jest wybór roślin, które będą miały najlepsze warunki do wzrostu. Jak zrobić samodzielnie projekt rabaty kwiatowej? Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący miłośnicy roślin? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Przeczytaj praktyczny poradnik, jak powinna wyglądać aranżacja rabaty kwiatowej. O idealnej rabacie opowiada Izabela Linke-Sierańska, architektka zieleni, właścicielka firmy W Ogrodzie.

Rabaty kwiatowe przed domem – poznaj ich rodzaje

Rabata to po prostu wyznaczone w ogrodzie miejsce, w którym rosną dekoracyjne rośliny kwitnące – nie tylko kwiaty jednoroczne, ale także wieloletnie byliny, rośliny cebulowe czy kwitnące krzewy. Jakie są typy rabat kwiatowych? 

Ze względu na okres kwitnienia roślin wyróżniamy:

  • Rabaty całoroczne (uniwersalne) – dekoracyjne przez cały sezon, ale dosyć trudne do zaprojektowania. W tym przypadku powinieneś dobrać rośliny w taki sposób, by miały zróżnicowane okresy kwitnienia. Dla pięknego efektu najlepiej łączyć byliny, kwiaty cebulowe i kwiaty jednoroczne lub dwuletnie.
  • Rabaty sezonowe – sadzi lub sieje się na nich rośliny kwitnące o tej samej porze roku (np. rabata wiosenna, letnia, jesienna itd.). Dobry pomysł to stworzenie (np. z kwiatów jednorocznych i cebulowych, takich jak tulipany czy narcyzy) rabaty wiosennej, a po przekwitnięciu roślin – posadzeniu w tym samym miejscu kwiatów pięknie prezentujących się późnym latem i jesienią. 

Ze względu na dobór roślin wyróżnić można:

  • Rabaty jednogatunkowe – proste do założenia i efektowne rabaty, w których pojawia się tylko jeden gatunek kwiatów lub kwitnących krzewów. Co powiesz na rabatę tulipanową? Albo spektakularny pas z fantastycznie kwitnącymi hortensjami? Inna odmiana tego typu rabaty to rabata monochromatyczna, w której w jednym miejscu znajdują się rośliny wielu gatunków, ale kwitnące w jednym kolorze.
  • Rabaty wielogatunkowe – to zdecydowana większość rabat w naszych ogrodach. Aby taka rabata się udała, warto dobrze poznać wymagania roślin, preferowane stanowisko, ziemię i porę ich kwitnienia. 

jak-zrobic-rabate-kwiatowa

Rabaty kwiatowe to największa ozdoba każdego ogrodu. 

Rabata przed domem – jakie rośliny wybrać?

Jak wybrać odpowiednie rośliny na rabatę? To kluczowa sprawa, jeśli chcesz, aby Twój ogród prezentował się pięknie. Roślin kwitnących jest całe mnóstwo. Do wyboru masz byliny, rośliny cebulowe, kwiaty jednoroczne czy dwuletnie oraz dekoracyjne krzewy. Które sprawdzą się najlepiej? 

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wymagania roślin. Musisz je dostosować do umiejscowienia Twojej rabaty. Jeśli znajduje się w miejscu nasłonecznionym, wybierz kwiaty czy byliny, które preferują więcej światła. Idealnie sprawdzą się proste w pielęgnacji i mające małe wymagania kwiaty, takie jak bratki, dalie, liliowce, czy byliny jak wieloletnie astry, floksy, jeżówki i piwonie. Słońce lubią też rośliny cebulowe, np. tulipany, narcyzy, hiacynty – mówi Izabela Linke-Sierańska.

Jeśli przez większość dnia rabata będzie zacieniona, najlepszy wybór to rośliny cieniolubne. Rabaty bez dostępu do światła słonecznego pięknie ozdobią funkie, żurawki, bergenie sercolistne, tiarelle i brunerry. 

Kolejny krok to dobór roślin na rabatę pod kątem czasu ich kwitnienia. Oto proste w uprawie rośliny, które kwitną wiosną, latem i jesienią:

  • Popularne rośliny na wiosenne rabaty: tulipany, narcyzy, szafirki, hiacynty i inne kwiaty cebulowe, bratki, przebiśniegi, pierwiosnki oraz mniej popularne, a piękne ciemierniki.
  • Kwiaty i byliny pięknie kwitnące latem: piwonie, liliowce, floksy, aksamitki, begonie, pelargonie rabatowe, niecierpki, szałwie rabatowe, lawenda, żeniszek, jeżówki, pysznogłówki i rudbekie. 
  • Kwiaty na jesienne rabaty: astry bylinowe – różne odmiany (np. aster krzaczasty czy aster nowoangielski), dzielżan ogrodowy, dalia ogrodowa, słoneczniczki, wrzośce, rozchodniki, zawilce ogrodowe, topinambur oraz liatra kłosowa i jeżówka, które możesz zaplanować na rabatę letnio-jesienną.

rabata-kwiatowa-w-ogrodzie

Ciemiernik – mało popularna, a piękna roślina ozdobna na zacienioną rabatę. Fot. Izabela Linke-Sierańska/W Ogrodzie. 

Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie na rabacie roślin, które nie kwitną (lub ich kwiaty są niepozorne), ale mają dekoracyjne liście. Dzięki temu nawet kiedy jedna grupa roślin na Twojej rabacie przestanie kwitnąć, całość nadal będzie bardzo dobrze wyglądać. Jakie rośliny się sprawdzą? Oprócz niezastąpionych funkii zwróć uwagę np. na koleus Blumego, żurawki czy irezynę Herbsta. Na jesiennych rabatach pysznią się też pięknie wszelkiego typu trawy ozdobne. 

rabata-kwiatowa-przed-domem

Rośliny na rabatę dobierz tak, by rosły zgodnie ze swoimi wymaganiami dotyczącymi nasłonecznienia, wilgotności i pH gleby.

Jak zrobić rabatę kwiatową?

Zanim zabierzesz się do sadzenia bylin czy siania kwiatów jednorocznych na upatrzonym i odpowiednio przygotowanym miejscu przed domem, musisz zrobić dobry plan. Jak się do tego zabrać? Oto kilka sprawdzonych rad od architektki zieleni, Izabeli Linke-Sierańskiej z pracowni W Ogrodzie. 

architekt-zieleni-mgr-inz-izabela-linke-sieranska-w-ogrodzie

mgr inż. Izabela Linke-Sierańska, architekt zieleni, pracownia W Ogrodzie (www.w-moim-ogrodzie.pl)

Rabata kwiatowa – 4 ważne wskazówki, jak ją zaplanować

  • Rabatę kwiatową zaprojektuj piętrowo. Niskie rośliny sadzi się z przodu, zaś wysokie – z tyłu. Rośliny rosnące tuż obok siebie powinny przy tym mieć podobne wymagania i wielkość, aby nie zasłaniały się wzajemnie i nie przeszkadzały jedna drugiej.
  • Najlepiej rozrysuj na kartce papieru plan Twojej rabaty. Zaznacz jej kształt, a poszczególne gatunki i odmiany umieść na kartce, biorąc pod uwagę ich docelową wielkość, czas kwitnienia i wymagania. Jednym kolorem oznacz gatunki kwitnące wiosną, innym – te dekoracyjne latem czy jesienią. Z dobrym planem nie popełnisz błędów przy projektowaniu rabaty!
  • Nie sadź pojedynczych roślin w rzędach. Najpiękniejsza rabata to ta o naturalnym wyglądzie, co znaczy, że kwiaty powinny występować w nieco większych grupach.
  • Nie trzymaj się sztywno planu – zwłaszcza w naturalistycznym ogrodzie. Byliny możesz śmiało przeplatać z kwiatami jednorocznymi czy nawet zrobić z części rabaty tzw. łąkę kwiatową, na której nie zabraknie rumianków, chabrów, maków, onętków czy innych typowo łąkowych kwiatów.

rabata-kwiatowa-ogrod

 Aby osiągnąć taki efekt, potrzebne jest zaplanowanie poszczególnych nasadzeń tak, aby rośliny nie zagłuszały się wzajemnie. 

Rabata przed domem – najczęstsze błędy początkujących ogrodników

Własny ogród, a w nim kolorowe, ukwiecone rabaty to ogromna przyjemność dla każdego, ale początkującym ogrodnikom zdarza się wiele pomyłek. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Najczęstszy błąd to brak planu. Projekt rabaty kwiatowej to podstawa. Widzisz nową sadzonkę w sklepie ogrodniczym. Kupujesz ją oraz sadzisz bez przemyślenia, czy w ogóle pasuje ona do Twojej rabaty i czy masz na nią miejsce? Nie rób tego, bo nie będziesz potem zadowolona/y z efektu!
  • Kolorystyczny i gatunkowy chaos – dzieje się tak wtedy, gdy poniesie Cię fantazja i na rabacie znajdzie się zbyt wiele różnych gatunków roślin. Ogranicz się do kilku i dobrze przemyśl to pod kątem wymagań roślin.
  • Zbyt wiele kwiatów na zbyt małej powierzchni – pamiętaj, że z małych sadzonek bardzo szybko powstają całkiem duże okazy. Często mamy pokusę, aby rabatę zapełnić, by od razu nie było na niej widać wolnych miejsc. To duży błąd, bo jeśli na grządce znajdzie się zbyt wiele sadzonek, rośliny będą się nawzajem zwalczać i zagłuszać.
  • Brak odpowiedniego odseparowania rabaty od trawnika. Dobry pomysł to np. niskie obrzeże drewniane. Pamiętaj, że obwódkę czy palisadę z drewna koniecznie trzeba zabezpieczyć impregnatem – polecamy Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący Vidaron, a następnie Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron w dowolnym kolorze. Pomysły na wykonanie drewnianego obrzeża rabaty znajdziesz tu: 3 pomysły na drewnianą palisadę w ogrodzie – inspiracje.

Aranżacja rabaty kwiatowej – nasze propozycje

Szukasz ciekawych pomysłów na rabaty kwiatowe przed domem? Zobacz 3 propozycje aranżacji rabaty w ogrodzie. 

Pomysł 1. Wiosenna rabata z tulipanami i szafirkami

Wiosną, gdy wiele kwitnących latem roślin dopiero zaczyna wyrastać z ziemi, rabaty przed domem i innych miejscach w ogrodzie zdobią wiosenne kwiaty cebulowe. W aranżacji rabaty przy pergoli wykorzystano różowe tulipany i niebieskie szafirki. Gdy przekwitną, zrobią miejsce dla roślin, które zakwitną latem czy jesienią. 

aranzacja-rabaty-kwiatowej

Wiosenna rabata z tulipanami i szafirkami.

Pomysł 2. Zacieniona rabata z funkiami

Gdy miejsce przeznaczone na Twoją rabatę jest cieniste, dobierz do niej takie gatunki roślin, które pięknie prezentują się w cieniu. Idealny pomysł to funkie – ich dekoracyjne liście będą ozdobą od lata do późnej jesieni. 

rabaty-kwiatowe-przed-domem

Zacieniona rabata z funkiami i innymi roślinami lubiącymi cieniste stanowiska.

Pomysł 3. Letnia rabata z jeżówką purpurową i rudbekią

Byliny, które idealnie nadają się na piękne, letnie rabaty, są mało wymagające, a w dodatku wieloletnie, to rudbekie i jeżówki purpurowe. Warto je zestawić razem, bo tworzą piękną kompozycję, a w dodatku świetnie się czują w swoim towarzystwie.

projekt-rabaty-kwiatowej

Letnia rabata z jeżówką purpurową oraz rudbekią. 

Reprezentacyjna rabata kwiatowa to marzenie każdego początkującego ogrodnika. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z własnym ogrodem, taki efekt jest w zasięgu ręki. Wystarczy dobry plan, garść porad eksperta i cierpliwość, a już wkrótce będziesz cieszyć się piękną rabatą przed domem! Podziel się z nami swoim efektem końcowym!

Zobacz inne artykuły

Galeria zdjęć (1)

Powiązane produkty

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 4 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie